Jubileuszowy XX Zjazd Kaszubów w Luzinie

Jubileuszowy, XX Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 lipca w Luzinie, w powiecie wejherowskim. To największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury naszego regionu, a przede wszystkim spotkanie i integracja społeczności kaszubskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

7 lipca w Luzinie na uczestników zjazdu czekają atrakcje. Nie zabraknie występów na scenie oraz jarmarku kaszubskiego.
O godz. 10.00 do Luzina przyjedzie pociąg Transcassubia, którym przyjadą uczestnicy zjazdu. Barwny pochód uczestników przejdzie z dworca do kościoła św. Wawrzyńca gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się msza św.
Zanim uroczystość i zabawa przeniesie się na boisko GOSRiT przy ul. Olimpijskiej, o godz. 13.30 przy ul. Mickiewicza zpalanowano odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej profesorowi Gerardowi Labudzie.
Oficjalne rozpoczęcie zjazdu zaplanowano o godz. 13.45.
W pogramie imprezy znajdą się takie atrakcje, jak Turniej Baśki Kaszubskiej, Mistrzostwa Świata Kaszubów w piłce nożnej 6-osobowej, stoiska regionalne i koncerty. Na scenie wystąpią artyści: grupa Fucus, Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, Zgrywańce, Black Biceps i kapela Cipaga. Zaśpiewają wokalistki: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka,
Przypomnijmy, że poprzednie Zjazdy Koszubów odbywały się po kolei we wszystkich kaszubskich miastach i miasteczkach. Tym razem po raz pierwszy zjazd odbędzie się na wsi. W naszym powiecie wydarzenie to miało już miejsce w Wejherowie (w 2001 roku), w Redzie (2015) i Rumi (2017). Teraz odbędzie się po raz czwarty.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.