Żywa lekcja historii

Rekonstrukcja historyczna na powitanie lata

Na powitanie lata, 23 czerwca mogliśmy oglądać w Wejherowie ciekawe widowisko historyczne. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Pułk Czarnieckiego wspólnie z Wejherowskim Centrum Kultury przypomnieli wydarzenia z Potopu Szwedzkiego na Pomorzu. To była ciekawa, żywa lekcja historii.

Była to okazja, aby cofnąć się do roku 1655, w którym szwedzkie wojska króla Karola Gustawa zaatakowały Rzeczpospolitą.
Podczas Rekonstrukcji Historycznej na wejherowskim rynku odbył się pokaz walk oficerów wiernych Koronie ze zdrajcą Piotrem Sarpskim i jego poplecznikami. Szczęk broni ręcznej i huk armat zobrazował jedną z potyczek, jakie miały miejsce w owym czasie. Kolejna bitwa, a dokładnie napad na taborowy wóz kupiecki, został rozegrany w Parku Miejskim. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję posłuchać koncertów muzyki dawnej w wykonaniu zespołów Góra Trolla i Tabulatúra régizene-együttes z Węgier. Wieczorem na placu Jakuba Wejhera została rozegrana bitwa obrazująca obronę miasta przed Szwedami, którą zakończył przemarsz z pochodniami.
Jak informuje Krzysztof Zdunkowski – prezes wejherowskiego Stowarzyszenia Pułk Czarnieckiego w rekonstrukcji historycznej na terenie Wejherowa uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne m.in. z Warszawy, Krakowa, Zamościa, Bydgoszczy i Pomorza.

Noc Świętojańska

W ramach wejherowskiej Nocy Kupały, która poprzedziła Rekonstrukcję Historyczną (piszemy o niej obok), m.in. grupa JBT przypomniała legendę o kwiecie paproci, a zespół Fucus zaprezentował pokaz gry na bazunie i innych instrumentach ludowych.

Przed publicznością w Parku Miejskim wieczorem 22 czerwca wystąpili również: węgierski zespół Tabulatúra régizene-együttes, Teatr Tańca Sarasvati i zespół Żywiołak. Wieczór zakończył się pokazem ognia.
W Noc Świetojańską 23 czerwca na kilku wejherowskich osiedlach zapłonęły tradycyjne ogniska. Mieszkańcy Wejherowo powitali lato na osiedlu Konopnickiej, Sucharskiego i Fenikowskiego. Były pieczone kiełbaski, plac zabaw dla dzieci i wspólna zabawa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.