Dyryguje Dawid Runtz

Polska Opera Królewska wystąpi w Wejherowie

Polska Opera Królewska w ramach projektu W DRODZE, którego założeniem jest docieranie do mniejszych miast w Polsce wystąpi w Wejherowie. Koncert odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca o godzinie 16.30 w kościele Świętej Trójcy w Wejherowie. Orkiestrą pokieruje w tym dniu dyrygent Dawid Runtz, dla którego Wejherowo jest miastem rodzinnym i szczególnie bliskim sercu.

W programie Koncertu oratoryjnego znajdą się wybitne utwory religijne Wolfganga Amadeusza Mozarta i Stanisława Moniuszki.
Muzykę sakralną Mozart tworzył głównie podczas służby u arcybiskupa Colloredo w Salzburgu, czyli do 1781 roku. Podczas swojego niedługiego życia skomponował 18 mszy, z czego dwóch nie ukończył. Jedną z najsłynniejszych, obok Requiem, jest Msza C-dur tzw. Koronacyjna, z 1779 roku.
Wczesnochrześcijański hymn modlitewny Te Deum laudamus, stanowił inspirację muzyczną dla wielu kompozytorów. Warstwa tekstowa w swej strukturze jest analogiczna do wyznania wiary, a jej autorstwo przypisuje się św. Ambrożemu i św. Augustynowi. Mozart muzykę do Te Deum skomponował około 1769 roku.
Koncert zwieńczy III Litania Ostrobramska Moniuszki. Utwory religijne stanowiły istotną część twórczości kompozytora – jednym z jej najważniejszych przejawów są pisane w latach 1843-1855 cztery Litanie Ostrobramskie. Litanie dedykowane były ku czci Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej i wykonywano je w Ostrej Bramie w Wilnie. Słychać w nich wyraźnie inspiracje kantyczkami i ludowymi pieśniami. Największym uznaniem, jeszcze za życia Moniuszki, cieszyła się III Litania e-moll, ze względu na swoją okazałość, zróżnicowanie i silnie romantyczną ekspresję. Sam Moniuszko uważał ją za jedno ze swych najlepszych dzieł. Zachwycił się nią również znany włoski kompozytor – Gioacchino Rossini, któremu Moniuszko podarował partyturę III Litanii z dedykacją.

 

24 czerwca, niedziela,
Godzina: 16:30
Kościół Świętej Trójcy
w Wejherowie
Wstęp wolny.

Program koncertu: W. A. Mozart – Te Deum, W. A. Mozart – Msza Koronacyjna C-dur, Stanisław Moniuszko – III Litania Ostrobramska
Dyrygent: Dawid Runtz Obsada: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran, Dorota Lachowicz – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Krzysztof Łazicki – bas,
Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.