Wykład o polskiej Marynarce Wojennej

Akademia Niepodległości w Wejherowie

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie kontynuuje cykl ciekawych wykładów pod hasłem „Akademia Niepodległości”, organizowanych wespół z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 12 czerwca odbyło się kolejne, trzecie już spotkanie. W prelekcji dr Mariusza Kardasa uczestniczyło blisko 100 uczniów i gości.

Słuchaczy przywitała dr Barbara Męczykowska z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, a po niej głos zabrał dr Mariusz Kardas, historyk i politolog z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który wygłosił ciekawy wykład pt. „Polska Marynarka Wojenna w stulecie odzyskania Niepodległości”. M. Kardas zajmuje się historią i politologią, ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza oraz historii wojskowej.
– Sto lat, według historyków, to pięć pokoleń, które doświadczyły wolności naszego państwa. Odtwarzanie i budowanie Polski było rzeczą niesamowicie trudną. 28 listopada 1918 roku naczelnik Józef Piłsudski rozkazał utworzenie Marynarki Polskiej – mówił historyk. – Naczelnik państwa nie precyzował wprawdzie, że chodzi o Marynarkę Wojenną, jednak okoliczności i ludzie powołani do tej historycznej misji, uzasadniają traktowanie tej daty jako dzień narodzin Polskiej Marynarki Wojennej.
Przesłaniem „Akademii Niepodległości” jest poszerzanie wiedzy i przybliżanie czasu heroicznego wysiłku pokolenia niepokornych, formowanie patriotycznych postaw oraz szacunku dla tradycji i przywiązania do Ojczyzny.
Kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości” odbędzie się po wakacjach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.