Wejherowianie świętowali urodziny miasta

28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę Wejherowska Wola

Z okazji 375. rocznicy powstania Wejherowa i 409. urodzin Jakuba Wejhera – założyciela miasta, odbył się coroczny Dzień Jakuba. Podczas uroczystości wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa. Urodziny miasta, a także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono też uroczystą sesją Rady Miasta w Filharmonii Kaszubskiej.

Otwierając galę w Dniu Jakuba Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt poinformował, że najwyższe wyróżnienie w mieście, czyli Statuetkę Jakuba Wejhera – Rada Miasta Wejherowa postanowiła powiązać ze 100-leciem odzyskania niepodległości i przyznała ją kpt. Aleksandrowi Pawelcowi. Ze względu na stan zdrowia nie mógł on przybyć na uroczystość, a nagroda zostanie wręczona w innym terminie. Sylwetkę kpt. A. Pawelca przybliżył Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.
Po czym nastąpiło wręczanie nagród Prezydenta Miasta Wejherowa
– Święto Miasta to okazja do zabawy, pokazania naszej wspólnoty, ale również do podziękowań dla osób, które przyczyniły się do promocji i rozwoju Wejherowa. – podkreśla prezydent. – Są to urodziny miasta, a więc nas wszystkich. Świętujmy więc razem. Wszystkiego najlepszego! – dodał Krzysztof Hildebrandt.
W koncercie galowym z okazji Dnia Jakuba wystąpił zespół Quantos i Monika Kitel. Gwiazdą Wieczoru była Margaret, którą obejrzały setki mieszkańców.

 

– Od 25 lat co roku świętujemy tę ważną dla naszego miasta datę – powiedział podczas uroczystej sesji Rady Miasta jej przewodniczący Bogdan Tokłowicz. – Ideą obchodów powołania do życia Wejherowskiej Woli jest integracja mieszkańców, utożsamianie się z rodzinnym miastem i jego założycielem Jakubem Wejherem. W obecnym, 2018 roku, obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Z tej okazji oraz z okazji Święta Miasta, dziękuję wszystkim gościom za przybycie, a Radnym Rady Miasta Wejherowa za wspólny wysiłek w zarządzaniu Grodem Wejhera. Niech będzie miastem zawsze pięknym i przyjaznym dla mieszkańców i przybywających gości, rozsławiając imię jego założyciela.
Podczas uroczystej sesji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie wykład okolicznościowy wygłosił dr Michał Hinc.
Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego podkreśliła doskonałą współpracę miasta z powiatem, która owocuje wieloma projektami z zakresu sportu, kultury, oświaty oraz realizowanymi inwestycjami drogowymi.

 

Nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa

Nagrody otrzymali: Teresa Malinowska (na zdjęciu obok), Alina Iskierska-Bałka, Beata Felczykowska, Joanna Kos, Aleksandra Kotłowska, s. Daniela Dąbrowska, Edyta Boyke-Rhode, Aleksandra Szeląg, Aneta Katarzyna Krawczyk-Wadlewska, Marlena Pindras, Henryk Bielecki, Jerzy Zalewski, Rafał Rompca, Weronika Pawlak i Tomasz Hirsz.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.