Ściśle współpracujemy z mieszkańcami

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który przypada 6 maja jest okazją do rozmowy z Henrykiem Jaroszem – przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Samorządów Rady Miasta Wejherowa.

Radny Henryk Jarosz.
Radny Henryk Jarosz.

– Panie Przewodniczący, Komisja, którą Pan kieruje zajmuje się bezpieczeństwem mieszkańców w szerokim rozumieniu. Czy bezpieczeństwo na drogach zajmuje w pracy komisji ważne miejsce?
– To jeden z najważniejszych tematów pracy komisji, przede wszystkim z powodu wielu sygnałów od mieszkańców, dotyczących tego rodzaju spraw. Mieszkańcy Wejherowa zgłaszali nam takie problemy, jak słabe oświetlenie niektórych przejść dla pieszych, mało widoczne pasy na przejściach dla pieszych lub konieczność postawienia znaków drogowych. Sygnalizują również konieczność wybudowania prawoskrętu na ul. Rybackiej, ograniczenia prędkości lub zamontowanie kamer w miejscach niebezpiecznych. Chcę podkreślić, że ściśle współpracujemy z mieszkańcami.
– I co się dzieje z tymi zgłoszeniami?
– Wszystkie wnioski były wnikliwe analizowane przez członków Komisji Bezpieczeństwa, a następnie kierowane do Prezydenta Miasta lub Starosty Powiatu Wejherowskiego, w zależności do kogo należy dana droga. Część postulatów kierowaliśmy do innych odpowiedzialnych instytucji. Warto podkreślić, że Komisja stale współpracuje z wejherowską Strażą Miejska i Policją, a współpraca ta układa się bardzo dobrze.
– Które wnioski Komisji Bezpieczeństwa zostały zrealizowane?
– Spośród wniosków złożonych w 2017 roku, została wykonana nowa, dużo lepsza instalacja oświetleniowa przy przejściach dla pieszych na ul.12 Marca przy skrzyżowaniu z ul. Cichą, na ul. Św. Jana przy tunelu i na ul. Pomorskiej przy skrzyżowaniu z ul. Kociewską. Poza tym zrealizowaliśmy wiele mniejszych, bieżących spraw.
– W jaki sposób poprawi się bezpieczeństwo na wejherowskich ulicach w tym roku?
– Dodatkowe oświetlenie otrzymają przejściach dla pieszych na skrzyżowaniach ulic: Prusa z Kociewską, Rzeźnickiej z Pucką, Rzeźnickiej z Judyckiego oraz na ul. Sucharskiego w pobliżu przystanku autobusowego „Ogródki Działkowe”. Z tych przejść korzystają uczniowie w drodze do szkoły. Podczas marcowej sesji Rady Miasta podjęliśmy decyzję o przekazaniu Powiatowi dotacji w wysokości 500 tys. zł. na modernizację ul. Rybackiej. W ramach tego zadania wykonany zostanie prawoskręt przy wyjeździe z tej ulicy na drogę krajową nr 6. Jak widać nasza praca przynosi wejherowianom konkretne efekty.
– Czy Pana zdaniem Wejherowo jest miastem bezpiecznym dla zmotoryzowanych i pieszych użytkowników dróg?
– Działania podejmowane przez władze Wejherowa poprawiają stan bezpieczeństwa na naszych drogach, ponieważ bardzo ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa odgrywa infrastruktura drogowa i oświetleniowa na drogach, a ta z roku na rok się polepsza.
– Które z inwestycji służą najbardziej poprawie bezpieczeństwa?
– Szczególnie budowa bezkolizyjnych węzłów drogowych, łączących północną i południową część miasta, czyli Węzła Śmiechowo (Zryw) i Węzła Wejherowo (Kwiatowa). W Wejherowie powstały i będą budowane kolejne ronda, w ramach inwestycji powstają też wydzielone chodniki i ścieżki rowerowe. Ponadto wniosłem osobiście kilka propozycji dotyczących oświetlenie przejść dla pieszych w okolicach szkół, gdyż bezpieczeństwo dzieci jest dla mnie najważniejsze. To wszystko zmniejsza ryzyko wypadków i kolizji, a o to nam wszystkim chodzi.

– Dziękuję za rozmowę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.