Camerata Musicale ze Złotym Dyplomem

Musica in Urbe w Bydgoszczy

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” pod dyrekcją Aleksandry Janus zdobył Złoty Dyplom w kategorii chórów mieszanych oraz Nagrodę Specjalną za dramaturgię prezentacji programu konkursowego podczas I Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego Musica in Urbe, który odbył się w dniach 21-22 kwietnia b.r. w Bydgoszczy.

W czterech kategoriach festiwalu wzięło udział 12 chórów i zespołów z całej Polski. Poziom konkursu jurorzy ocenili na bardzo wysoki.
– Podczas niedawnego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie nasz chór zdobył drugie miejsce w kategorii chórów działających przy instytucjach kultury – mówi dyrygent chóru Aleksandra Janus. – Czasu na przygotowanie do kolejnego festiwalu było mało. W Bydgoszczy wykonaliśmy cztery utwory o zróżnicowanym charakterze: dwa sakralne i dwa świeckie, w tym obowiązkowy utwór kompozytora bydgoskiego oraz utwór w języku kaszubskim. Staramy się promować muzykę naszego regionu i dzielić się nią z innymi zespołami na arenie ogólnopolskiej.
Podczas Festiwalu chór miał przyjemność zaprezentowania się również w koncertach towarzyszących: w Kościele pw. Trójcy Św. w Bydgoszczy oraz w miejscowości Osielsko.
Szczególnie cennym wyróżnieniem dla chóru jest „Nagroda specjalna” Dziekana Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy za dramaturgię prezentacji programu konkursowego. Tę nagrodę jury przyznało poza regulaminem.
– Jest to szczególne wyróżnienie dla naszej pani dyrygent, która zawsze bardzo starannie dobiera utwory na konkurs, dbając o to, aby program był atrakcyjny dla słuchaczy i dostosowany do możliwości zespołu – podkreśla Monika Prochera, prezes chóru. – Z festiwalu przywozimy do Wejherowa niezapomniane wrażenia, inspirację płynącą ze spotkania z innymi zespołami, w tym z zaprzyjaźnionym chórem żeńskim Gaudeamus, który na Festiwalu został nagrodzony Srebrnym Dyplomem w kategorii chórów jednorodnych. Atmosfera na festiwalu była wyjątkowa, dlatego z dużym zaangażowaniem przystępujemy do nowych wyzwań.
Wyjazd został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Wejherowskiego.

 

Chór zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania. Próby zespołu odbywają się w siedzibie Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej we wtorki i czwartki w godz. 19:00-21:00.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.