Nie tylko dla młodzieży

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Na Skwerze im. R. Osowickiej w Wejherowie 6 kwietnia otwarto uroczyście wystawę historyczną z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości pt. „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział IPN w Gdańsku przy współpracy z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie, Szkołą Muzycznej I stopnia w Wejherowie i Wejherowskim Centrum Kultury.

W otwarciu uczestniczyli m.in. naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba, dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta Witold Reclaf, sekretarz miasta dr Bogusław Suwara, zastępca dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie Jadwiga Jędrej i inni. Obecna była również młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego i Szkoły Podstawowej w Gościcinie.
– Wystawa wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Spotykamy się dzisiaj, aby przypomnieć postaci i historię – powiedział Krzysztof Drażba z IPN. – Nasze granice zostały potwierdzone dopiero w 1923 roku, a więc przez pięć lat Polacy musieli walczyć o swoją wolność i suwerenność.
Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się do auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie, gdzie dr Zbigniew Girzyński wygłosił wykład na temat „Orlęta Lwowskie 1918-1920”.
Warto obejrzeć zdjęcia i poczytać o takich postaciach, jak Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i inni. Pozostaje zachęcić mieszkańców Wejherowa do obejrzenia tej interesującej wystawy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.