Nowoczesna kardiochirurgia

W Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie powstał drugi w województwie pomorskim Oddział Kardiochirurgii. Ponad 8 milionów złotych potrzebnych na prace budowlane oraz sprzęt medyczny pochodzi ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Uroczyste otwarcie oddziału, z udziałem marszałków pomorskich Mieczysława Struka oraz Pawła Orłowskiego, dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz lekarzy, odbyło się 22 stycznia.

Na potrzeby Oddziału Kardiochirurgii wybudowano od podstaw salę operacyjną o powierzchni 58,66 m kw., która bezpośrednio przylega do dotychczasowej bryły budynku, wyposażonej m.in. w kolumnę anestezjologiczną, lampę operacyjną, stół operacyjny, maszynę do krążenia pozaustrojowego, ECMO, tor wizyjny, aparat do znieczulania ogólnego, aparat do elektrochirurgii.
Przed salą operacyjną znajdują się pomieszczenia: przygotowania pacjenta i lekarza oraz tzw. korytarz brudny. W bezpośrednim sąsiedztwie sali operacyjnej znajduje się magazyn sprzętu i aparatury medycznej.
– W środkowej części oddziału znajduje się sala wybudzeń na 8 stanowisk intensywnej opieki medycznej o powierzchni blisko 115 m kw., która posiada dodatkowe wyizolowane 1 stanowisko opieki medycznej (izolatka) o pow. 21 m², z wydzieloną częścią sanitarną – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. – Każde z wymienionych stanowisk wyposażone jest w kardiomonitor podłączony do centrali monitorującej funkcje życiowe pacjenta, pompy infuzyjne, respirator. Oddział wyposażony jest ponadto w dwa wysokospecjalistyczne echokardiografy. W części pooperacyjnej stoją nowe łóżka, monitory, pompy infuzyjne, aparat echo, defibrylatory, stymulatory serca, itd.
Oddział funkcjonuje w wejherowskim szpitalu od października 2017 roku, wykonując zabiegi w ramach kontraktu na hospitalizację – bypasy wieńcowe, choroby osierdzia, nowotwory serca. Teraz kardiochirurgia w Wejherowie zyskała nowe pomieszczenia, wyposażone w nowoczesny sprzęt.
– W ciągu trzech miesięcy działalności wykonaliśmy około 100 zabiegów – powiedział podczas otwarcia dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Oprócz tego wykonaliśmy 3 zabiegi poza kontraktem, ratujące życie; z zakresu procedur wysokospecjalistycznych.
Obecnie Oddział Kardiochirurgii stara się o kontrakt na procedury wysokospecjalistyczne, co pozwoli poszerzyć działalność operacyjną o zabiegi w krążeniu pozaustrojowym wad serca, zabiegi skojarzone zastawkowo-wieńcowe, zabiegi w chorobach aorty, zabiegi małoinwazyjne zastawek serca i wiele innych. Zespół jest w pełni przygotowany do takiej działalności, dzięki nowej inwestycji oddział jest przystosowany do tego typu zabiegów sprzętowo i lokalowo.
Podczas otwarcia podkreślano, że powstanie drugiego ośrodka kardiochirurgii jest bardzo dobrą decyzją, ponieważ dwa oddziały zabezpieczają potrzeby pacjentów z Pomorza, m.in. z powiatu wejherowskiego i sąsiednich.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.