Rowerem przez Mongolię

Wejherowianin chce pomóc sierotom w Ułan Bator

O rowerowych wyprawach Artura Wysockiego z Wejherowa, który dwukrotnie samotnie podróżował po dalekiej północy (Finlandia, Norwegia, w tym m.in. Nordkapp) pisaliśmy w „Pulsie Wejherowa” wiosną i we wrześniu br.

Niedługo wejherowianin wyrusza na kolejną wyprawę, tym razem do Mongolii, którą będzie przemierzał – jak zwykle – na rowerze. Przygotowuje się do podróży i zbiera pieniądze na pomoc dla mongolskich sierot.
– Na początku przyszłego roku będę brał udział w pierwszej na świecie sztafecie rowerowej dookoła świata – mówi Artur Wysocki. – Będę jechał w styczniu przez zamarznięte stepy Mongolii, w nieznanym mi terenie podczas mroźnej zimy, gdzie temperatura spada do -30, -40 stopni poniżej zera. Muszę pokonać na rowerze około 1200-1400 kilometrów. Zbieram ekipę, chętni mogą jeszcze zapisać się do projektu.
W trakcie poszukiwań materiałów na temat Mongolii, Artur Wysocki trafił na film o bezdomnych, porzuconych dzieciach w Ułan Bator. Przy dużej śmiertelności w Mongolii, sieroty to powszechny problem w tym kraju. Dzieciom pomaga m.in. szkoła salezjańska, w której pracuje polski ksiądz.
– Chciałbym wesprzeć Szkołę Don Bosco w Ułan Bator, dlatego organizuję internetową zbiórkę pieniędzy – informuje wejherowianin.
Rowerowa sztafeta dookoła świata jest teraz w Rosji, na Syberii. Grupa rowerzystów musi dojechać do Mongolii. Potem na 9 etap, przebiegający przez Mongolię wchodzi mieszkaniec Wejherowa.
– Do Mongolii wylatuję 29 grudnia, a 2 stycznia rozpoczynam 28-dniową podróż – mówi Artur Wysocki
Organizatorami sztafety są harcerze ZHP, Fundacja Światowe Jamboree i organizacja Afryka Nowaka. Sztafeta wyruszyła pod koniec maja br. z Gdańska, a zakończy się latem 2019 roku na World Scout Jamboree w Zachodniej Wirginii w USA (szczegóły pod: http://bikejamboree.pl). W sumie uczestnicy rowerowej sztafety mają do pokonania 35 tysięcy kilometrów podczas 34 etapów. Przejadą łącznie przez 21 krajów.

Film o szkole salezjańskiej w Ułan Bator mozna obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=l4fSoAF1p1c&t=17s
A. Wysocki organizuje internetową zrzutkę pod linkiem:
https://zrzutka.pl/na-bezdomne-dzieciaki-w-ulan-bator-
szkola-don-bosco

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.