Potrzebny numer konta

Znajdziesz go w liście z ZUS

Na początku listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów do płatników składek z informacją o własnym numerze konta. Bez niego od stycznia 2018 r. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie będą mogły opłacić składek. Ważne jest więc, żeby odbierać korespondencję z ZUS i informować Zakład o każdej zmianie adresu.

Wraz z nowym rokiem zostanie wprowadzona tzw. e-Składka. Zamiast trzech lub nawet czterech przelewów do ZUS, przedsiębiorcy będą wykonywać tylko jeden, na własny numer rachunku, zawierający NIP. Ułatwi to cały proces, ograniczy koszty i zlikwiduje problem niezidentyfikowanych wpłat. Od nowego roku przelewy na dotychczasowe konta nie będą przyjmowane.
Oba pomorskie Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysłały prawie 250 tys. listów z numerem rachunku składkowego. Trafiały one do pracodawców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię i osób opłacających składki dobrowolnie, a także do już nieaktywnych płatników składek, którym pozostały nieopłacone składki.
Niestety, część z nich wróciła do nadawcy. Większość zwrotów wynika z faktu, iż płatnicy zmienili adres i nie poinformowali o tym ZUS, ale są też tacy, którzy…boją się odbierać listów poleconych w obawie, że znajdą tam wezwanie do zapłaty. Zakład będzie starał się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, które nie odebrały korespondencji.
Informacji o własnym numerze rachunku składkowego możemy zasięgnąć w każdej placówce ZUS, a także Centrum Obsługi Telefonicznej. Ponadto pod adresem internetowym www.eskladka.pl, działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.