Młode teatry na scenie Filharmonii

Jak listopad to „Luterek”

Zbliża się kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. W dniach 16-18 listopada w Filharmonii Kaszubskiej spotkają się młodzi entuzjaści teatru z całej Polski. Już po raz dwunasty Wejherowo gościć będzie uzdolnionych początkujących aktorów.

O prestiżową nagrodę główną, czyli „Pegaza” walczyć będą zespoły teatralne i monodramiści m.in. z: Tarnowa, Torunia, Poznania, Białej Podlaskiej czy Słupska.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu będzie utwór Kabaretu Starszych Panów, „Rodzina, ach Rodzina”. Uczestnicy przygotują spektakl, który opowie o rodzinie, w jakiej przyszło im żyć, o sposobie jej postrzegania, o roli, jaką gra w tym współczesnym teatrze świata. Można sięgnąć po teksty prześmiewcze, dramatyczne, fantastyczne znanych lub nieznanych autorów albo pokusić się o napisanie własnego, oryginalnego scenariusza.
W zeszłej edycji format Przeglądu uległ zmianom. Od tej pory podczas kolejnych edycji odbywać się będą warsztaty ćwiczące różne umiejętności. W tym roku ponownie organizatorzy stawiają na ćwiczenie głosu i wykorzystanie zdolności wokalno-aktorskich.
Eksperci wykażą, że „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej” i nieważne, jaki będzie efekt, skoro „nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”. Organizatorzy mają nadzieję, że taka zmiana przekona uczestników do spędzenia trzech dni w otwartym na ludzi kochających teatr grodzie Wejhera.
Honorowy patronat nad XII Przeglądem Małych Form Teatralnych objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius oraz Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Regulamin oraz szczegółowe informacje dtyczące XII OPMFT im. Adama Luterka można znaleźć na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury pod adresem: wck.org.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.