Teleopieka i remonty dróg

W Starostwie po raz kolejny obradował Konwent Samorządowy Powiatu Wejherowskiego. Tematem poniedziałkowego (20.02) spotkania starosty, prezydenta, burmistrzów i wójtów z powiatu, a także ich współpracowników, był system teleopieki domowej oraz zaplanowane w tym roku inwestycje drogowe.

O zaletach systemu teleopieki opowiadał wiceprezes Zarządu Polskiego Centrum Opieki w Gdyni Stanisław Malinowski. Ponieważ społeczeństwo jest coraz starsze, trzeba bardziej zadbać o seniorów – samotnych lub pozostających dłużej w domu bez opieki rodziny. Urządzenie, dzięki któremu po wciśnięciu przycisku można połączyć się z centrum ratunkowym może kogoś uratować w sytuacji zagrożenia, wymagającej nagłej pomocy. Naciśnięcie przycisku alarmowego sprawia, że urządzenie wysyła sygnał do centrali, gdzie w zależności od powodu zgłoszenia operator zapewni odpowiednią pomoc. System powstał w 2012 r. i z powodzeniem jest realizowany w kilkunastu samorządach w województwie pomorskim, m.in. w gminach Szemud i gminie Wejherowo. Prawdopodobnie niebawem cały powiat wejherowski znajdzie się w Samorządowym Systemie Teleopieki Domowej.
– Dzięki temu systemowi osoby, które nie chcą korzystać ze stacjonarnej opieki w domach pomocy społecznej, będą mogły dalej przebywać w swoim mieszkaniu i czuć się bezpiecznie – powiedziała starosta Gabriela Lisius.

Podczas tego samego posiedzenia Konwentu Samorządowego wicestarosta wejherowski Witold Reclaf przedstawił tegoroczny plan remontów dróg powiatowych. Inwestycji, finansowanych przez władze powiatowe i samorządy gminne będzie sporo. Remonty i modernizacje zaplanowano m.in. na drodze z Nawcza do Osieka w gminach Łęczyce i Linia, na skrzyżowaniu dróg w Rosochach (gmina Linia), gdzie powstanie rondo, na drodze ze Strzebielinka do Gniewina oraz z Luzina (od drogi krajowej nr 6) do Kębłowa. Wspólnie z miastem, Starostwo będzie budować dwa ronda w Wejherowie – na skrzyżowaniu ulic Ofiar Piaśnicy, Granicznej i Lelewela oraz 12 Marca, Wniebowstąpienia i Judyckiego. Rondo planowane jest także w Kielnie.
Dokładniej o tegorocznych planach inwestycyjnych napiszemy już wkrótce. AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.