Międzynarodowy Dzień Chorego

Obchody Międzynarodowego Dnia Chorego 11 lutego stały się już w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie tradycją. Chcąc kontynuować dzieło patrona książnicy Aleksandra Majkowskiego – nie tylko wybitnego twórcy, ale i wspaniałego lekarza i działacza społecznego (którego rocznica śmierci przypada dzień wcześniej), bibliotekarze organizują co roku akcje charytatywne na rzecz wejherowskiego Hospicjum Domowego p.w. św. Judy Tadeusza.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od otwarcia wystawy fotografii Magdy Stankiewicz pt. „Ulotne chwile”. Mottem autorki, związanej od lat z wejherowskim hospicjum są słowa Roberta Bressona „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Ilustracją do tych słów są wyjątkowe zdjęcia autorki, które nie tylko utrwalają owe „ulotne chwile”, ale i emocje im towarzyszące. Wystawę oglądać można do 10 marca w bibliotecznej galerii „Na Piętrze”, przy ul.Kaszubskiej 14.
W Miejskiej Boibliotece zainaugurowano również aukcję charytatywną „Promień Nadziei”, odbywającą się na fun page’u biblioteki na facebooku. Dzięki licznym instytucjom i osobom prywatnym, które włączyły się w biblioteczną akcję, można tam licytować m.in. bilety na koncerty, vouchery na siłownię, czy masaże, a także obrazy i rękodzieło.
Swoją cegiełkę wniosła na aukcję wspomniana już Magda Stankiewicz, ofiarowując voucher na portretową sesję zdjęciową. Wszystkie przedmioty pojawiać się będą sukcesywnie, a pełny harmonogram licytacji dostępny będzie na stronie wydarzenia. Koniec akcji przewiduje się w połowie marca. Pierwszym licytowanym przedmiotem była akwarela autorstwa Hanny Haponiuk, przekazana przez starostę wejherowskiego – Gabrielę Lisius która wspiera biblioteczną akcję charytatywną od lat.
W akcję włączyło się całe Starostwo Powiatowe. Liczne „cegiełki” n rzecz hospicjum wykupili członkowie Zarządu Powiatu i pracownicy wejherowskiego starostwa oraz burmistrz Rumi Michał Pasieczny, zbierając łącznie 730 zł.
Wśród darczyńców znaleźli się także prezydent Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt oraz dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – Tomasz Fopke.
Spotkanie w bibliotece uświetnił pierwszy występ bibliotecznej grupy teatralnej „Errata”, której towarzyszyła solistka Klaudia Szmidt – studentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Na bibliotecznej scenie wystąpiły: Beata Gosz, Violetta Urbańska i Aleksandra Ucińska-Makowska.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.