Księga Koheleta

W wypełnionej „po brzegi” Kolegiacie, w poniedziałek 6 lutego zabrzmiały słowa Biblii, a dokładnie Księgi Koheleta. Czytała ją w języku kaszubskim znakomita Danuta Stenka. Aktorka co roku gości w Wejherowie, aby wziąć udział w wydarzeniu z cyklu Verba Sacra. Rada Miasta Wejherowa uhonorowała artystkę Statuetką Jakuba Wejhera.

Statuetkę wręczyli aktorce Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Rady Miasta oraz prezydent Krzysztof Hildebrandt, który również otrzymał wyróżnienie. Ojcowie Franciszkanie przyznali prezydentowi Wejherowa Statuetkę Św. Franciszka, najwyższe zakonne odznaczenie przyznawane osobie świeckiej. O. Bernard Marciniak, prowincjał z Poznania, poinformował, że prezydenta uhonorowano za organizację cyklu Verba Sacra oraz za dofinansowanie remontu zabytkowego kościoła i Klasztoru OO. Franciszkanów.
– Z wielką radością wracam do Wejherowa, właśnie: wracam, nie przyjeżdżam – mówi Danuta Stenka. – Dla mnie te spotkania są niezwykle ważne. Jest to „podróż” przez język kaszubski, coraz swobodniej czytam w tym języku. A ponadto jest to „podróż” przez Biblię. To zupełnie inne poznawanie słowa Bożego.
W tym roku zaprezentowano liczącą 12 rozdziałów Księgę Koheleta, która zdaniem autora przekładu o. prof. dr hab. Adama Ryszarda Sikory OFM nie straciła na aktualności: – Pokazuje kruchość i przemijalność dzieł człowieka, który sam nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Oprawę muzyczną zapewnił kompozytor Cezary Paciorek, któremu towarzyszyli muzycy i wokaliści: Kinga Pruś, Gabriela Janusz, Paweł Ruszkowski, Emil Miszk, Piotr Lemańczyk i Tomasz Łosowski. Scenariusz i reżyseria to dzieło Przemysława Basińskiego. Korekty językowej dokonała Danuta Pioch.
Prezydent Krzysztof Hildebrandt także podkreślił rolę słuchaczy, wypełniających mury Kolegiaty:
– To Państwo jesteście współtwórcami cyklu „Verba Sacra”. Państwa liczna obecność, skupienie, szczere zasłuchanie i gorące serca budują klimat tego wieczoru. To dzięki Państwu wejherowska Kolegiata należy do jedenastu kościołów Europy, w których odbywają się Modlitwy Katedr Polskich. Kulturę regionalną Kaszub możemy rozwijać dzięki naszym przodkom, dzięki wielkim regionalistom a także tysiącom zwykłych ludzi zakochanych języku i w swojej ziemi, dzięki ludziom utrzymującym przez lata silny emocjonalny związek z Małą Ojczyzną – powiedział prezydent podczas poniedziałkowego niezapomnianego wieczoru.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.