Rodzinna zabawa

Powiatowo-Gminne Święto Plonów które odbyło się 28 sierpnia w Szemudzie było połączeniem tradycji z piknikiem rodzinnym, pełnym atrakcji. Ponieważ dożynki powiatowo-gminne przyciągają coraz większą liczbę uczestników, w Szemudzie pojawili się goście z całego powiatu wejherowskiego i nie tylko.


Ceremonie dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Świętego Mikołaja. Po modlitwie barwny korowód dożynkowy przejechał ulicami Szemuda.
Na scenie gospodarze dożynek, czyli starosta wejherowski Gabriela Lisius i wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski powitali uczestników powiatowo-gminnego święta. Wśród gości był przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego – Ryszard Czarnecki.
– To wydarzenie przyczynia się do integracji mieszkańców gmin z naszego powiatu oraz poczucia lokalnej tożsamości – powiedziała starosta Gabriela Lisius. – Tym bardziej, że obrzędy dożynkowe funkcjonują w świadomości ludzi jako uroczystości o charakterze religijnym, jak i ludowym, połączone z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Podczas dożynkowej zabawy można było wziąć udział w bogatym programie kulturalno-rozrywkowym, m.in. w konkurencjach. Były zawody „Biegnij z Wójtem po zdrowie”, występy zespołów muzycznych oraz liczne konkursy, w tym wiele ciekawych atrakcji dla dzieci. Dostępne były stoiska z regionalnymi przysmakami, przygotowanymi przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich, a także namioty z rękodziełem.

Najważniejszą chwilą dla uczestników dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa z przewodniczącym Władysławem Hirszem na czele przyznała nagrody w dwóch kategoriach.
Najpiękniejszy klasyczny przygotowało i przywiozło do Szemuda Sołectwo Linia w Gminie Linia. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Gościcino (Gmina Wejherowo), a na trzecim miejscu uplasowało się Sołectwo Szemudzka Huta (Gmina Szemud).
W kategorii najpiękniejszego niestandarowego wieńca dożynkowego bezkonkurencyjne okazało się Sołectwo Kierzkowo w gminie Choczewo. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Gowino (Gmina Wejherowo), natomiast trzecie miejsce zdobyło Sołectwo Karczemki (Gmina Szemud).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.